משרד הבריאות בוועדה לביקורת המדינה: "למרות החקיקה על איסור עישון במקומות ציבוריים, אין אכיפה בנושא. פקחים נרתעים מעימות פנים אל פנים עם המעשנים"

במסגרת יום ללא עישון המצוין היום בכנסת, קיימה הוועדה לביקורת המדינה ישיבה בנושא אי יישום התוכנית הממשלתית למניעת עישון.

מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ איל בן ראובן אמר בפתח הדיון: המצב כיום לא מעודד, המאבק בנושא העישון הוא ארוך ובעל חשיבות לאומית מכיוון שמדובר בחיי אדם וכך צריך להתייחס לזה. ישנה החלטת ממשלה מ2011 שעיקריה איסור מוחלט על פרסומות לטבק, הקצאת תקציב משמעותי להסברה למניעת עישון והעלאת מס על מוצרי עישון נלווים. אל מול ההחלטה הזו התוצאות הם קשות. זה אומר שאו שהתכנית לא מבוצעת או שהיא לא טובה, או שהיא מבוצעת בצורה לא טובה.

הטיפול במחלות שקשורות לעישון הוא בסביבות 3.5 מיליארד ₪ בשנה. הנתון הקשה הוא גיל ההתנסות הראשונה וילדים רבים דיווחו על גיל 13 ואף לפני כן. אחוז העישון עולה בזמן השירות בצה"ל. היה נראה שעד 2013 הייתה מגמה של ירידה אבל מאז יש התיישרות לרעה עד שב2016 כבר יש ממש עליה. זה אומר שמשהו בתכנית לא עובד וצריך לעשות משהו אחר.

ח"כ תמר זנדברג שיזמה את היום המיוחד: "נוצרה כאן קואליציה של ח"כים מאוד אקטיבית ובתקווה גם אפקטיבית. את הנזקים ועוול החמור שהעישון גורם לחברה הישראלית קל לראות, 8000 מקרי מוות בכל שנה. הכנסות המדינה ממיסוי על סיגריות הם 6 מיליארד ₪ בשנה. יש כאן עיוות שבו מובילים אינטרסים, המדינה לא יכולה לרחוץ בניקיון כפה בקשר למניעת עישון. אנחנו רוצים לשאוף למצב שבו המדינה תאסור על אזרחיה מילידי שנה מסוימת, שאסור יהיה למכור סיגריות בכלל, ונגדל בה דור שנקי מהמחלה הזו. עד שנות ה80 מדינת ישראל הייתה מובילה בתחום המדיניות נגד העישון אבל מאז היא נרדמה ואנחנו רואים את התוצאות. ללוביסטים של זרועות הטבק יש זרועות תמנון בכל התחומים."

ח"כ יהודה גליק: "אני מאשים את שר הבריאות. כשהגשתי הצעה לסדר בנושא, אמר שר הבריאות שהוא יפתח בחקירה מי הפיץ את הדו"ח עליו שאלתי. הנתונים עצמם לא עניינו אותו. שר הבריאות באופן עקבי פועל נגד כל מגמה כדי למנוע עישון. חוק מינימלי שניסינו להעביר בכנסת נגד עישון ברכב עם ילדים, שר הבריאות טרפד. בכל העולם יודעים שהדבר הראשון שעוזר למניעת עישון זה קנס כלכלי, אבל משרד האוצר החליט לא להפעיל מיסוי על הטבק.  ברור לחלוטין שאי אפשר עם הקלות שבה ניתן להשיג טבק לגלגול, חייבים למסות את זה. בישראל לא מוכנים לעשות את זה מסיבות פופוליסטיות. אני פונה למשרד המבקר, זה תפקידכם. אנחנו לא יכולים לומר שידנו לא שפכו את הדם הזה. מן הראוי להפליל את חברות הטבק."

ח"כ יעל גרמן: "מי שצריך לשמור עלינו נרדם בשמירה. כשניסיתי כשרת בריאות להעביר את החוק נגד פרסום, נתקלתי בהתנגדות של השר הנוכחי כשהוא היה באופוזיציה. הייתה התנגדות גם מהאופוזיציה וגם מהקואליציה. בכל הנוגע לסיגרה החדשה ללא עשן, החברות מוכרות לנו בדיות בעטיפה של קמפיין שלא היה כמוהו.  איך אנחנו לא מונעים את הפרסום של הרעל הזה שמחלחל לילדים שלנו? אם אנחנו היום לא נמנע את החדירה של הiqos אנחנו נהיה אחראים למוות של הילדים."

ד"ר אודי קלינר, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות: "אני מקבל את הביקורת, לא כי לא עשינו כלום אלא כי אנחנו יכולים לעשות הרב יותר. המטרה היא שבסוף לא יהיה פה עישון. באותה נשימה, האחריות הראשית היא של משרד הבריאות אבל לבד אנחנו לא נוכל להתמודד עם זה. צריך פה את התמיכה של כולם."

חיים גבע הספיל, מרכז בכיר מניעת עישון במשרד הבריאות: "סעיף מרכזי בהחלטת הממשלה מדבר על העישון במקומות ציבוריים, בתחום הזה התקדמנו בשנים האחרונות אבל אני לא יכול להגיד שהאכיפה הולכת יד ביד עם החקיקה. זו אכיפה של הרשויות המקומיות וזה דורש מפקח להתעמת פנים מול פנים עם המעשן. הרשויות אמורות להעביר לנו דיווח על האכיפה אבל לנו אין שינים בעניין הזה. אין לנו סמכות אכיפה ואין לנו יכולת לקבוע לראש הרשות את סדרי העדיפויות שלו."

מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ איל בן ראובן סיכם: כדי לפתור בעיה צריך קודם להכיר בה. 8000 מתים בשנה מחייב הגדרה קשה ואני מגדיר את זה ככישלון שמחייב תכנית חירום. חברות הטבק מביסות את ממשלת ישראל. החברות האלה מכניסות לילדים שלנו רעל מידי יום והם משלמים את המחיר. מאחורי המספרים עומדים אנשים. אם נחכה עד לדו"ח המבקר הבא, אנחנו נאבד עוד 8000 אנשים. כדי להתקדם צריך להגדיר יעדים במספרים. אנחנו נקיים בעוד שלושה חודשים דיון מעקב בנושא ובו נרצה לשמוע על מעשים ותוצאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*