מתווה הכותל וסוגיית הגיור בוועדת העלייה והקליטה: "יהדות התפוצות היא נכס למדינת ישראל"

למרות שועדת העלייה והקליטה התכנסה הבוקר לדיון בנושא תדמיתה של מדינת ישראל והשפעתה על יהודי התפוצות, הפך הדיון לעיסוק בהחלטות הנוגעות למתווה הכותל וסוגיית הגיור.

יו"ר הועדה ח"כ אברהם נגוסה ציין בדבריו לאורך הדיון כי כל יהודי באשר הוא שייך לעם היהודי. "יהדות התפוצות היא נכס למדינת ישראל ואנו מוקירים את תרומתה לעלייה והקליטה במדינת ישראל. אנחנו אחים, אהבת ישראל היא ללא תנאי. כמו שכולנו כעם אחד נלחמים נגד האויבים שלנו נמשיך להתווכח על הבעיות הפנימיות שלנו בפנים ונלחם נגד האויבים שלנו בחוץ".

סגן השר ח"כ מייקל אורן הסביר כי יחסי ישראל ארצות הברית עברו הרבה תהפוכות סביב נושא הכותל. "הייתי מעורב בנושא במשך שנים. היה משא ומתן מפרך עם נציגי התנועות הקונסרבטיביות והרפורמיות. הבעיה שלנו זה לא בעיית הכותל, זאת בעיית הזהות שלנו – מי אנחנו? אנחנו דורשים מהפלסטינים להכיר בנו כמדינת לאום יהודית. האם אנחנו מדינה של העם הישראלי, מדינת כל אזרחיה או האם אנחנו מדינת לאום של העם היהודי באשר הם בלי קשר לאיך הם מגדירים את יהדותם?"

ח"כ יואל רזבוזוב: "אין חבר כנסת אחד שלא מבין את חשיבות היהודים בתפוצות ואין אחד שלא מבין איזה נזק גרמנו ואני יכול רק להתנצל. אני פחות מאמין בסיסמאות, הממשלה נמצאת בהישרדות קואליציונית שצריכה לעשות צעדים כה חמורים. קיבלתי המון טלפונים מהמון יהודים מכל העולם ואני מקווה שיתעשתו ויחשבו מעבר לשיקולים והאינטרסים הצרים כדי שנוכל להתאחד לצאת מהמצב הזה כי היום אנחנו צריכים את זה".

ח"כ קסניה סבטלובה: "הכיעור של הפילוג וההסתה התגלו ביתר שאת. אנחנו צריכים להתמודד עם הפיל הלבן הזה. האויבים שלנו יודעים היטב להשתמש נגדנו באפליה שלנו כנגד יהודים רפורמים. אני מציעה לאחד את הכוחות, אין ברירה, אין אלטרנטיבה. המאבק לא צריך להימשך בקהילות עצמן. זה לא רק כותל ולא גיור, הבעיות רחבות וצריך לקרב ביחד את החזון היהודי".

ח"כ יעל כהן פארן:  "אני מסתכלת על העם היהודי כולו ואני מאוד חרדה. זה קורה גם היום ואנחנו נלחמים אחד בשני במקום להתאחד ולתת לעם היהודי את מקומו הראוי בעולם. יש הקצנה של שנאה ופילוג, אנחנו חייבים לחשוב אחרת, היהודים הרפורמים והקונסרבטיביים מונעים התבוללות ואני חוששת מאוד מהתהליך הזה ואנו חייבים לעצור אותו. עלינו לצאת ולראות כיצד פועלים בתוך הכנסת לשינוי".

ליאור וינטרוב, סגן נשיא ומנכ"ל המשרד הישראלי של ארגון "T.I.P" הודה ליו"ר על קיום הדיון החשוב. "כולנו על השולחן יודעים כמה חשוב נושא תדמית מדינת ישראל. זאת זירת לחימה של ישראל לקידום עסקים, הבאת מקומות עבודה, קידום הביטחון של ישראל ויש גם מימד אחר – מה ישראל עושה למען האחים שלנו מעבר לים". לדברי וינטרוב בכדי שיהיה לנו עתיד משותף – אסור שיהיה יהודי אחד בקהילה אחת בגולה שהולך לישון כשהוא חושב שישראל הפנתה לו עורף.

הרב סטיב וורניק, ראש התנועה הקונסרבטיבית בצפון אמריקה טען כי מדובר לא רק בבעיית כותל אלה גם בבעיה פילוסופית. "מתווה הכותל נתן לנו תחושה שיש מקום לאופטימיות אבל ההחלטה של הממשלה מרגישה לנו כבגידה. מצווה גוררת מצווה ועבירה גוררת עבירה. זאת לא הפעם הראשונה שהייתי בכנסת לאורך תפקידי. הפעם זה שונה, אני כאן כי זה חשוב שכולכם בתפקידי הנהגה בממשל ובכנסת ותבינו שאנחנו בקצה מסוכן ביחסי ישראל ליהדות התפוצה. מעולם לא היה רגע בהיסטוריה שהעם היהודי התחלק בין שתי נקודות כמו יהדות ישראל ויהדות ארצות הברית".

יגאל פלמור, מנהל קשרי ציבור ותקשורת בסוכנות היהודית: "אין ספק שהקמת המדינה נתנה לכל קהילה יהודית ברחבי העולם זקיפות קומה וכבוד בעיניי סביבתם. יהודי לא בהכרח ישראלי וההפך. בכל המקומות בעולם יהודים מזוהים עם מעשיה של מדינת ישראל ומטיחים בפני כל יהודי אשמה על מעשינו פה בארץ".

יזהר הס מנכ"ל התנועה המסורתית אמר כי תחושת הנבגדות היא מה שהוא שומע מחבריו מעבר לים. "כמעט 4 מילארד שקל מושקעים בתרבות דת בישראל. הממסד מנסה להתנכר לדחוק ולהדיר את המסר הרפורמי והקונסרבטיבי ועם זאת הזרם הכפיל את עצמו ל-88 אחוזים למרות התנגדות הממסד".

דוד דנקנר מהפדרציה היהודית באמריקה: "אנחנו משקיעים מיליוני דולרים בישראל והופתעתי לראות כי אבא שלי ברשימה השחורה של הרבנות הראשית בישראל. מדינת ישראל וממשלת ישראל מרחיקה את החברים של מדינת ישראל. אנחנו רוצים לשמוע ממפלגת השלטון שאתם רוצים לחזק את הקשר בין יהדות התפוצות".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*