מתחילת 2017: 11 ילדים ערבים נהרגו בדרכים

הוועדה לזכויות הילד קיימה היום (ג') דיון בנושא "קמפיינים להגברת המודעות לבטיחות בדרכים בקרב ילדים ערבים", במסגרת יום השפה הערבית בכנסת.

ח"כ יוסף ג'בארין, מ"מ יו"ר הוועדה: "אין אדם שלא חווה במעגל כזה או אחר מקרה מצער של פגיעה בילדים ולכן המאמץ להגביר את המודעות לבטיחות ושלום הילדים הוא מאמץ שכולנו – משרדי הממשלה, החברה האזרחית, הארגונים וגם המשפחות דרושים לו. נקשר את זה לנושא הדיון שהוא קמפיינים בשפה הערבית ונגלה את המצב הקשה בחברה הערבית, כאשר פגיעה מתאונות ואבדן חיים הם תופעה נרחבת בתוך הישובים הערביים. האם הקמפיינים משיגים את מטרתם? כיצד ניתן לשפר אותם ומה עוד ניתן לעשות כדי לצמצם את התופעה".

גלית גלעד, סמנכ"ל ארגון בטרם: "הסיכוי של ילד בחברה הערבית להיפגע באופן קשה הוא פי שלוש מבחברה היהודית. 49% מהתמותה של ילדים מתאונות היא מהחברה הערבית בעוד הם מהווים רק 26%% מכלל האוכלוסייה. הארגון החליט לפעול בנושא הזה כדי ליצור את השינוי המתבקש ואנחנו רותמים למאמץ הזה כל גוף רלוונטי במדינה. בנוגע להעלאת מודעות: אנחנו עושים מגוון של דברים: תקשורת ארצית מקומית ועוד, אנחנו עוברים בכל גוף תקשורתי, פורסים את הנתונים ומבקשים לפרסם. יש לנו עמוד פייסבוק בשפה הערבית. בין 2011 ל-2015 מתו 154 ילדים ערבים, 100 מתוכם בדואיים".

ח"כ מסעוד גנאים: "ההסברה בערבית היא קריטית נוכח הקושי בשפה".

יעקוב איברהים, יוזמות קרן אברהם: "חוסר ההזדהות עם החומר המוצע – חומר מקורי ולא מתורגם מביא לחוסר חיבור. בנוסף יש צורך ביצירת זעזוע והפחדה בקרב אנשים, לא הטפה של מחנכים ואנשי דת. הפקנו שני סרטונים בנושא הזה והם מופצים".

ח"כ עאידה תומא סלימאן (המחנה הציוני): "בימים אלה שיש מאמץ לפגוע בשפה הערבית אנחנו נאבקים על מעמד השפה מול החקיקות נגדנו. אחוזי הילדים הערבים הנפגעים הם גבוהים מאוד בכל תחום. כל ארגון שרוצה להגן על ילדים צריך להקדיש הרבה מחשבה ומשאבים לחברה הערבית. זה חייב להתבטא בתקציבים, בטיב הקמפיינים ועוד".

סאאירה עבד, מדריכה ארצית באגף זהירות בדרכים, משרד החינוך: "אנחנו מפעילים הרבה תכניות במערכת החינוך מגנים ועד תיכון. לצערי בתוך המגזר לא כל הגנים מפעילים את התכניות, אנחנו צריכים עוד גופים שיעזרו בהסברה וחינוך הילדים. נושא המשפחה מאוד חשוב. אנחנו נמצאים במצב שההורים לא משתפים פעולה בכיוון שאנחנו מלמדים בנוגע לכל דפוסי ההתנהגות ברכב ובכביש".

ליאת קרביץ דיין, מנהל אגף ההסברה ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים " 31 ילדים מתו בתאונות דרכים בשנת 2016, 19 מתוכם ממגזר הערבי. 14 ילדים נוספים נהרגו מתחילת 2017, 11 מתוכם ערבים – שני שליש כהולכי רגל ושליש כנוסעים ברכב. מה שעשינו זה לא לתרגם את ההסברה בערבית לערבית אלא ייצור הסברה ייחודית למגזר הערבי, גם מאחר שיש אצלם תופעות ייחודיות כמו דריסות חצר".

ח"כ ג'אברין סיכם את הדיון "הוועדה קוראת לכל הגופים העוסקים בהסברה בנושא לפתח קמפיינים מותאמים תרבותית ושפתית לאוכלוסייה הערבית ולוודא שהקמפיינים הקיימים מגיעים גם לכפרים הבלתי מוכרים בנגב. משרד החינוך – יש להפיק הוראות והנחיות לפעולה בשעת חירום, בשפה הערבית, ולהפיצם בכל בתי הספר דוברי הערבית, לא ייתכן שהפעולות הבסיסיות האלה לא מתורגמות לערבית. הוועדה מבקשת לקבל  מהאגף לבטיחות בדרכים את כל התכניות המיועדות לאוכלוסייה הערבית. מהרשות לבטיחות בדרכים ומארגון 'בטרם', הוועדה מבקשת  לקבל פילוח של תקציבי קמפיינים במטרה לבדוק האם יש התאמה בין ההשקעה בקמפיינים המיועדים למגזר הערבי לבין הצורך בשטח".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*