מליאת הכנסת קיימה דיון לציון יום הסוכרת הבין לאומי

מליאת הכנסת קיימה דיון לציון יום הסוכרת הבין לאומי.

יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין אמר: "הסוכרת היא אחת המחלות הנפוצות בעולם, שסובלים ממנה מאות מיליוני בני-אדם. מתוכם, על פי נתוני האגודה הישראלית לסוכרת, יותר מחצי מיליון ישראלים. המומחים מסכימים כי בעתיד המספרים המזעזעים האלו רק יגדלו. בישראל לבדה,  כמעט על כל חולה יש אדם נוסף במצב של "טרום-סוכרת", שמצוי בסיכון לסבול גם הוא מהמחלה.

אך התפשטות המגיפה אינה גזירת גורל. מודעות, טיפול נכון והקפדה על תזונה בריאה יכולים לעזור לנו לעצור אותה ולהקל על חייהם של רבים.  כל מי שמצוי בנושא יאשר שההשקעה במניעה שווה את המאמץ. הסוכרת היא מחלה שרחוקה מאד מלהיות מתוקה. מתפקידנו להדגיש כי ניתן  ורצוי למזער אותה ככל שניתן, בעזרת כלים בדוקים ומנוסים. מכאן החשיבות הרבה של העיסוק במחלה והדיון הציבורי בה. אם נצליח לתרום ולו במעט להעלאת המודעות למחלה ולהתמודדות איתה – יהיה זה שכרנו."

ח"כ מסועד גנאים: "מאחר שהשמנה והסוכרת, הסיבה הראשונה שלה זה אורח חיים לא בריא, אז העניין בהתחלה הוא עניין של חינוך ועניין של העלאת תודעה. לכן באותו תזמון היום היה דיון בוועדת החינוך על העניין של התזונה והמזון לילדים בבתי הספר, הפיקוח עליו. אי אפשר שהתחום הזה יהיה שטח הפקר, שכל אלה בעלי החנויות אלה שפותחים ליד בתי הספר או בתוך בתי הספר – כל העניין שלהם הוא עניין של כסף ורווח, והבריאות של הילדים היא במקום האחרון. אנחנו צריכים לדאוג שמהתחלה, מהכיתות שהן הנמוכות, נתחיל בחינוך לאורח חיים בריא.

השר צחי הנגבי השיב בשם שר הבריאות "מדינת ישראל, כמו מדינות מערביות רבות נוספות, מתמודדת כבר הרבה שנים גם מגפת ההשמנה והסוכרת. הסיבה העיקרית לה, כפי שצוין כאן, היא השינויים בדפוסי האכילה והפעילות הגופנית של האוכלוסייה.  והתוצאה היא באמת תוצאה קשה – קיפוח חיים, נכויות לאורך כל מעגל החיים, מחירים אישיים וחברתיים גבוהים.  אוכלוסיות ממעגל חברתי-כלכלי נמוך, כמו גם אחוזים גבוהים מן האוכלוסייה הערבית, אכן סובלות מהמחלות האלה בשיעורים חריגים משאר האוכלוסייה. כ-10% מהאוכלוסייה בישראל סובלת מסוכרת, אבל באוכלוסייה המשתייכת למעמד כלכלי וחברתי נמוך – 25%. זו למעשה אזעקה לגבי המשמעות של הפער בשוויון החברתי וההשלכות המעשיות שלו, הקטלניות שלו. זו לא סתם אזעקה, זו אזעקה לא עולה ויורדת, כפי שאנחנו רגילים – זו אזעקה שעולה ועולה.  עודף משקל והשמנה נמצאו בקרב כ-70% מהנשים הערביות הבוגרות, לעומת 60% באוכלוסייה היהודית. וגם אוכלוסיית הילדים סובלת מבעיה דומה באחוזים ניכרים.

בהערכה מקצועית שנעשתה בשנה האחרונה נמצא כי הטיפול בסוכרת עולה למערכות השונות במדינה כתשעה מיליארד שקל מדי שנה בשנה. הטיפול בהשמנה ובנזקי ההשמנה עולה כשישה מיליארד שקל לשנה. באמת ניתן היה לחסוך חלק משמעותי מן ההוצאה הזאת – שהיא לפי נתונים של משרד הבריאות – עם השקעה גבוהה יותר במניעה. ואכן משרד הבריאות נרתם להתמודד עם הבעיות המורכבות האלה, בכמה וכמה אמצעים."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*