אושר סופית: העברת שטחים מירושלים לגורם שלטוני זר תדרוש רוב של 80 ח"כים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק-יסוד: ירושלים בירת ישראל (תיקון מס' 2) של ח"כ שולי מועלם רפאלי וקבוצת חברי כנסת.

בהצעת החוק תמכו 64 חברי כנסת ו- 52 חברי כנסת התנגדו.

יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט ח"כ ניסן סלומינסקי הציג את הצעת החוק ואמר כי היא עוסקת בשלושה עניינים; החוק אוסר כל העברת סמכויות שלטוניות לתחום עיריית ירושלים ומשוריין ב 80 חברי כנסת. את חוק יהיה ניתן לשנות ב 61. הצעת החוק מבטלת את סעיף חוק היסוד שקיים האומר שאסור לשנות את התחום המוניציפלי של העיר; במידה וירצו להוציא מהתחום המוניציפלי חלקים ולהקים כרשות נפרדת – זה אפשרי אבל על אותם חלקים תכול הריבונות הישראלית וההגנה של הדרישה ל 81 ח"כים וכן להפך.

מאחר ואנחנו עדין מתלבטים בנושא המוניציפלי של ירושלים החלטנו לוותר על סעיף, הכוונה לא למחוק את הסעיף הקיים המגן על ירושלים אבל השינוי יוכל להיעשות ברוב של 61 ולא ברוב של 80.

ח"כ עיסאווי פריג' אין פתרון מדיני בלי שמזרח ירושלים תהיה פלסטינית. כל הדברים האחרים לא יעזרו. מכבסת המילים בעניים ירושלים לא עוברת. בירושלם חיים 40% אזרחים פלסטינים בשכונות היסטריות.

ח"כ דב חנין מהו השם הנכון לחוק; חוק מניעת השלום, בלי הסדר בירושלים לא יהיה שלום. ירושלים המערבית בירת ישראל והמזרחית צריכה להיות בירת המדינה הפלסטינית העצמאית שצריכה לקום לצד מדינת ישראל. להפוך את ירושלים לעיר של שלום זה שירושלים המזרחית תהיה בירת המדינה הפלסטינית. אי הליכה בדרך השלום היא הליכה בדרך של מלחמה. משמעות החוק היא דם שיישפך. השם השני, חוק ביטול הרוב במדינת ישראל. גם אן יהיה 61 חברי כנסת או 70 שירצו לתמוך בהסכם שלום בירושלים הם לא יוכלו לקדם אותו. המיעוט יכפה את דעתו על החברה הישראלית. חלוקת ירושלים היא לא רק הדרך החכמה היא גם הדרך היהודית.

ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג ערב מאוד דרמטי לראשונה אנחנו רואים סדק בחומת הקואליציה. דרמה משמעותית. הסדק הולך ונפער. מקודמים חוקים שכלל לא עוזרים לאזרח ורק בגלל שאחד מוביל את הקואליציה זו נפתלי בנט. אין בין הפלסטינים הגרים בכפרים לירושלים כמעט כלום.

ח"כ עופר שלח שמו הראוי חוק הפחדנים. לא מבטא דבר מעבר לחוסר אמונה ולפחד. לא מספיק שהחלטה תעבור במשאל עם. במקביל יש המקדמים חקיקה כך שהשכונות שמעטים יודעים היכן הם יהפכו ללא ירושלים. אתם אחראית למציאות ולא עושים דבר. אתם מעלים דברים שסותרים אחד את השני. בכל הסכם ירושלים תהיה בריבונות ישראלית אבל לא ניתן שתושבי שועפט ייקבעו את גורלנו.

ח"כ מוסי רז הממשלה מוכרת את האינטרסים של אזרחי ישראל, את האינטרס להגיע להסכם שלום בצורה דמוקרטית. זהו חוק רשלני. ירושלים זה שתי הערים שאני הכי אוהב בעולם. אף אחד מהגורמים הוא לא גורם זר ולכן אי אפשר להגיד שהעברה אליהם היא העברה לגורם זר. אתם אומרים ש -61 ח"כים בדור הזה יותר חכמים מ – 80 חברי כנסת בעתיד. במרחק קטן מפה יושבים אנשים כמעט ללא זכויות – מה יצא לנו מזה? לא ניתן לקרוא לישראל דמוקרטיה אם החוק הזה עובר.

ח"כ יעל כהן פארן אנחנו רואים לאחרונה איך אתם עושים; חוקק לי ואחוקק לך, שמור לי ואשמור לך. ירושלים בירת ישראל על כך אין עוררין אבל מי היא ירושלים? הכפרים שממזרח לירושלים לא היו מעולם חלק מירושלים. חלק מהם אפילו נמצאים מאחורי גדר ההפרדה. בכפרים ובשכונות יש הפקרה, ביטוי לכישלון בניהול הסכסוך בלשונכם. בכפר עקב מגדלים של 30 קומות שוודאי נבנו ללא תכנון וללא תקנים אזור שאף אחד לא נכנס אליו. מה הפלא שמהמקום הזה המופקר יוצאים מחבלים?

ח"כ נחמן שי החוק הזה הוא חוק מזיק להפיל את הכול על ירושלים רק ממקד את הכל בעיר. כשירושלים בוערת הכל בוער. תניחו לעיר. ירושלים היא עיר חצויה, מקרו של השבטים במדינת ישראל. הכל מרוכז במין עיסה גדולה. במקום לחזק את העיר במקום להציל את ירושלים ולחזק את הרוב היהודי בעיר אתם מנסים להמציא משהו שלא הומצא. את השטח נשאיר אבל בתוכו נתחכם, נשאיר את התושבים ונקים עבורם רשות מקומית שלא ברורה זה מזכיר את מה שעשו בדרום אפריקה. ככה לא בונים חומה ככה לא בונים עיר ככה בונים קטסטרופה.

ח"כ אילן גילאון קרדומאים חישוקאים לוקחים מונחים היקרים לכולנו כדי לכתוש אותם כדי לזרוע פירוד. במקום להעלות את ירושלים לראש שמחתנו אנחנו מעדיפים את השימוש הצר. יש מי שמשתמש בירושלים כמו כדור. חומת מקסיקו תבנה לפני שהשגרירות תעבור האמריקאית לירושלים. המטרה היא לזרוע משטמה. מקום שהוא קדוש – הוא לא קדוש רק לנו. עד שלא נבין שהחוויה הלאומית תחול על העם הפלסטינאי לא תהיה לנו חוויה לאומית. במקום לעשות בירושלים עיר של חיים אנחנו ממשיכים לזרוע פירוד. הפיתרון היחיד הוא בהעברת שתי שגרירות של ארה"ב אחת בישראל ואחת בפלסטין.

ח"כ תמר זנדברג בכנסת הקודמת עבר חוק הקובע משאל עם על ירושלים, עכשיו החוק הזה ואחר כך החוק הקובע חלוקת ירושלים אבל בצורה כזו שלא התושבים לא יקבלו שירותים מוניציפליים. פתאום שמו לב שחוק 80 החכים יקשה על חוק הוצאת השכונות מהשטח המוניציפלי של ירושלים, שוד ושבר. זה נראה לכם רציני, זה חוק יסוד, זו הבירה שלנו?! זה מקרה קיצון שאפשר לקרוא לו סינדרום ירושלים.

ח"כ מיכל רוזין המיתוס של ירושלים מאוחדת כאשר 37% מתוכם פלסטינים, חלקם מאחורי הגדר, התקציב המוקדש עבורם פחות מעשרה אחוז מתקציב העירייה. באותו זמן בו מקודמת הצעת החוק שאי אפשר לשנות את גבולות ירושלים, מקדמת הקואליציה את הוצאת השכונות מתחום המוניציפלי של ירושלים. זה מסתדר כמו האשליה של ירושלים מאוחדת. במשך חמישים שנה לא פעלו לאיחוד העיר כי ידעו שהשטחים הללו הם בתפיסה ועליהם יהיה משא ומתן אחרת איך מסביר שר החינוך שתכנית הלימודים היא של הרשות הפלסטינית? זה ישראבלוף. גם העיר המזרחית היא בירת ישראל אז איך שולי מועלם מקדמת הצעת חוק להוצאת השכונות מתחומה של ירושלים? יש פה אשליה שממשיכים למכור לציבור והיא מסוכנת למדינת ישראל.

ח"כ יוסי יונה לנוכח הסתירות נראה שיד ימין אינה יודעת מה שמאל עושה. ירושלים היא בירתנו ואין לנו עיר בירה אחרת. אתם רוצים להעביר חקיקה מלאה בחורים. לו היינו רוצים להחריג את השכונות הערביות הייתי מאשימים אותנו בחלוקת ירושלים ובשמאלנות.

ח"כ עמיר פרץ בכל פעם שעולה הדיון סביב ירושלים, אני לא יודע אם היא נהנית. למה אנחנו מנסים לייצר מצג שווא של ירושלים? האם כשאמרת אם אשכח ירושלים חשבת על ג'באל מוכאבר?

ח"כ אילת נחמיאס ורבין רוצה להחזיר אתכם 29 שנה אחורה, שרתתי בצבא וליבי היה דופק. ירושלים של מטה לא של מעלה, ירושלים שלי. היא לא זקוקה למאמצים המאולצים של הקואליציה להסביר מה היא עיר בירתנו. במקום להביא תמריצים ומפעילים, למנוע הוצאת 165 יחידות ממשלתיות מירושלים, אתם מביאים חוקים מניפולטיביים .

ח"כ חיים ילין כילד תמיד התפללתי להגיע לירושלים.

ח"כ מיקי לוי אל תלמדו אותי מה היא האהבה לירושלים, אני מכיר אותה טוב יותר מאתכם. אל תקחו עליה בעלות. החוק הזה אין בו כלום ולא יהיה בו כלום כי הוא חוק של רוח וצלצולים. כבר קבענו אץ חוק משאל העם כי הבנו את המשקל שלירושלים. מה ההיגיון בחוק שמגביל ויתור ב 80 חברי כנסת וניתן לבטל אותו ב 61 לפי איזה מבחן לוגי חשבתם את זה?

ח"כ חיליק בר מברך אתכם על כך שגיליתם שכפר עקב הוא לא ירושלים. יש לכם בליכוד תפקיד היסטורי; לצעוק מה לעשות, להאשים את השמאל ובסוף לעשות את כל מה שאתם מאשימים.

השר אופיר אקוניס ברק התחייב לשלמות ירושלים, ואז מכר את הגולן. אחר כך אותו אדם שהתחייב לשלמות ירושלים נתן לערפאת שליטה באגן הקדוש. לכן נדרש הרוב המסיבי כדי להבטיח שדבר כזה שכבר קרה לא יקרה. אנחנו לא ממציאים.

יצחק רבין אמר כאשר נשאל על ידי תלמיד לגבי חלוקת ירושלים אל מול תהליך השלום, אם יאלצו אותי לבחור בין תהליך השלום לירושלים המאוחדת – אני בוחר בירושלים המאוחדת.

השר נפתלי בנט החוק הזה הוא לא חוק תיאורטי אלא מעשי מאוד. כבר ניסו לחלק את ירושלים. אתם יודעים יפה שלא מדובר על קלנדיה אלא על חלוקת האגן הקדוש והעיר העתיקה. הנוסחה לא רק של ברק אלא גם של הנוכחים כאן. כך אמרו בוז'י ושלי ירושלים על שכונותיה היהודיות היא של ישראל אבל העיר העתיקה והאגן הקדוש יונהג בה מעמד מיוחד. וכך אמר גם לפיד. הם מדברים על חלוקת ירושלים. התפיסה שלנו ברורה, אין זו מסמכותו של שום יהודי אין זה מסמכותו של העם היהודי לוותר על איזה שהוא חלק בארץ.

בהצעת החוק מוצע לקבוע כי אין לשנות את הוראות סעיף 6 לחוק-היסוד, שעניינו איסור על העברת סמכויות של תחום ירושלים לגורם זר, אלא בחוק-יסוד שנתקבל ברוב של 80 חברי הכנסת; עוד מוצע כי שינוי הוראות סעיף הנוקשות ייעשה רק בחוק-יסוד שנתקבל ברוב של 61 חברי הכנסת; בנוסף, מוצע לבטל את סעיף 5 העוסק בתחום עיריית ירושלים ולכלול בסעיף 6 הגדרה המתייחסת לתחום עיריית ירושלים רק לעניין העברת סמכויות לגוף זר, כשטח שהוא חלק מתחום עיריית ירושלים ביום כניסת התיקון המוצע לתוקף.

בדברי ההסבר נכתב: "ירושלים היא עיר בעלת מעמד מיוחד ומשמעות היסטורית לעם היהודי ובירתו הנצחית. ירושלים כבירת העם היהודי היא מחויבות של דורות. אין עם אחר בעולם שיש לו קשר, בעל ממד של נצח, כה ממושך לעיר הבירה שלו. כ-3000 שנים לאחר שקבע דוד המלך את ירושלים כבירתו של העם היהודי חוללו כיסופי הדורות לירושלים את הנס ההיסטורי שאין לו אח ורע במולדת העמים.

כשיש סימנים המבקשים לערער על מוסכמות יסוד אלה שבבסיס קיומנו הלאומי, על הכנסת לעשות מעשה שימנע כל פגיעה בבירת ישראל. בהתאם לכך, מוצע במסגרת הצעת החוק לקבוע כי כל שינוי בשטח תחומה של ירושלים ושינוי בהוראה האוסרת על העברת סמכות המתייחסת לירושלים לגורם זר, תחייב רוב מיוחס של שמונים חברי הכנסת. כמו כן, מוצע כי גם שינויה של הוראת השריון האמורה תחייב רוב דומה – שמונים חברי הכנסת.

לתיקון חוק זה גם תכלית ביטחונית שהרי נסיגת צה"ל מלבנון ותכנית ההינתקות מרצועת עזה הוכיחו כי למקום שממנו ישראל נסוגה נכנסים גורמי טרור שמאיימים על ביטחונם של תושבי ישראל. אפשרות כזאת יש למנוע בעיר שחוברה לה יחדיו. מטרתו של התיקון לחוק הוא לבצר את אחדותה של ירושלים, להבטיח את עתידה ולשמור על ביטחון תושביה."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*