שנת הלימודים תשע"ט בחינוך המיוחד: 267,086 תלמידים – גידול של פי 3 ביחס לחינוך הרגיל

ועדת החינוך קיימה ב-14 לאוגוסט ישיבת היערכות לפתיחת שנת הלימודים תשע"ט בחינוך המיוחד בהשתתפות שר החינוך ומנכ"ל המשרד.

בישיבה הציג מנכ"ל המשרד שמואל אבואב, מספרים ונתונים הנוגעים לפתיחת שנה"ל בחינוך המיוחד: גידול מספר התלמידים במסגרות החינוך המיוחד לשנת תשע"ט 4.8%, בעוד הגידול במספר התלמידים בחינוך הרגיל הוא 1.7%. 267,086  מספר התלמידים בשנת תע"ט.

כמו כן, נאמר בדיון כי 500 כיתות חדשות ייפתחו במוסדות החינוך המיוחד ומשרד החינוך יקציב 46 מיליון ₪ עבור הנגשה פדגוגיות. "גם ילדים מהחינוך המיוחד זכאים לטיולים ולפעילות חברתית – התכנית החדשה תיתן להם לראשונה את האפשרות לכך" אמר מנכ"ל המשרד.

ח"כ יוסי יונה אמר בדיון: "אנו מדברים על שווין הזדמנויות אך הוא אינו קיים – יש קורלציה ברורה בין מקום מגוריו של התלמיד לרמתו והתפתחותו. עתה היינו עדים לתחקיר עיתון דה מרקר שהמשרד הקצה כיתות תגבור דווקא לבתי ספר מבוססים, ובכמה יישובים מוחלשים לא הוקצו כיתות כלל. בנוסף, יש לשים סוף לתופעת מורי הקבלן – זהו ביזיון וזה פוגע ביותר ברמת היחס של התלמיד למורה ולמערכת".

ח"כ מוטי יוגב: "שיתוף הפעולה עם משרד החינוך מוכיח שמביא שינויים לטובה ואני מברך על המצב שככה הוא. מבדיקה אישית ומעקב צמוד אני יכול להצביע שבדרום יש פער גדול של חוסר הכשרה למקצועות הפרא רפואיים – לדוגמא, באוניברסיטת הנגב לא מוכנים ללמד את המקצועות הללו וכן אין התמחות בכלל לזה בסורקה. הסיוע זה – קלינאות תקשורת וכדו', הוא חיוני לילדים שזה חסר להם". ח"כ יוגב הוסיף עוד כי מעמד המורה בשחיקה ואלו עוזבים כי שכרם אינו מספק ויש לתת להם עוד.

חה"כ מירב בן ארי: "יו"ר הוועדה מרגי מגויס לטובת משרד החינוך כי הוא רואה שיש שיתוף פעולה ועבודה טובה איתם. לצערי הרב, במשך השנה בוועדת החינוך אנו עדים שיש חברי כנסת שמשתלחים בנציגי המשרד בצורה לא מכובדת. צר לי ששוב ושוב אין בדיונים כאלו נציגים של ארגון המורים – איפה הם??". ח"כ בן ארי אמרה בדיון שהנושא של התערבות המורים בבתי הספר הוא חשוב ביותר, "צריך וחשוב מאוד שיבדילו בין התערבות שהיא פסולה לעומת מעורבות שהיא חיובית".

חה"כ יעל כהן-פארן: "על משרד החינוך להסתכל ולראות איך בונים את התקציב באופן שירדו במספר התלמידים בכל כיתה ולפחות בכיתות א' וב' שצריך להיות שם מקסימום עד 25 תלמידים. בנוסף, המשרד צריך לשפר את תחום פניות הציבור ולהילחם לטובת תלמידים שבסביבת בית ספרם יש מפגע סביבתי ובריאותי".

יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים אמרה בדיון "יש בעיה קשה שגורמת לעזיבת מנהלים ועובדי הוראה בגלל מעורבות של ההורים – התערבות מוגזמת שמנסה להכתיב מי יהיה המנהל ומי יהיה המורה". בן דוד שיבחה את השינויים שביצע המשרד בשנה האחרונה ואמרה כי בעבר עבודת המנהל הייתה יותר טפסולגיה ופחות פדגוגיה אך היום זה התהפך.

ליאל מלכביץ', יו"ר מועצת התלמידים החדשה אמרה בדיון: "חרטנו על דגלנו לקדם את ערך השוויון והמעורבות בתוך הקהילה. הכוח שלנו כתלמידים הוא לשנות את המערכת ולגרום לכך שדברים ישתנו. הצבנו מספר מטרות דוגמת האלימות במערכת החינוך והחלת שיח מכיל ומכבד בין התלמידים.

תמר יעל, קהילת חוש"ן: "אנו מתחילים שנת לימודים נוספת בלי כל התייחסות לקהילה הגאה. אין חוזר מנכ"ל לשילוב להט"בים בבתי הספר והרבה מורים חסרי כלים להתמודד בהלהטופביה שקיימת במסדרונות בתי הספר".

שר החינוך ח"כ נפתלי בנט, אמר בתום הישיבה: "בעוד שבועיים וחצי, בני דוד עולה לכיתה א' ואני ניגש יחד אתו בביטחון רב במערכת החינוך ובידיעה שיש מורים מצוינים ונהדרים. גאה לעמוד בראש מערכות שהיא מקור התקווה לחברה הישראלית. פותחים היום טלוויזיה ונקלעים לתככים ופילוגים – מערכת החינוך היא ממלכתית ומקבלת באותה אהבה ואותה אמונה את כל המגזרים, לא מסווגים ילדים לא לפי אמונותיהם, מקום מגוריהם, נטיותיהם ולא לפי מספר היחידות במתמטיקה. אנו חותרים למצוינות אבל המשימה שלנו היא להביא לידי ביטוי את כל הנשמות המופלאות שבמערכת החינוך".

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי סיכם את הדיון בדברי ברכה לשר החינוך, המנכ"ל וצוות המשרד ואמר כי "הוא והוועדה לא יוצאים לחופש והם ינהלו מעקב צמוד ויפקחו כיצד יכנסו כל השינויים הברוכים בפועל".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*